Publicerad söndag 25 feb 2018, 22:36
Information från Kommunen:
Patamalm: Svetsning i skåp och anslutning av kunder pågår, tryckning under vägen och återstående arbete
Pataholm: Grävningsarbetet färdigställs när vädret tillåter, samma sak gäller för fiberblåsning.
Korpemåla: inget oförändrad information.
Njutemåla: inget oförändrad information.
Ett tillägg gjordes i veckan för Patamalm på direkt fråga:
Vi inväntar att trafikverket ska släppa på det stoppade tillstånd vi har för tryckning under deras vägar nere hos er. De stoppade då de ansåg vi varit för nära deras väg in till Pataholm, det var när vi grävde fram Ålem energis rör för att dra i fiberslang. Sedan var vi inte varit tillräcknigt snabba med att skicka in bl.a. åtgärdsplan för att det inte kommer att upprepas.
Inte nog med det utan det blev också maskinhaveri på utrusningen för den som skulle trycka under vägen för att få fram matningen till ert fiberskåp.
Just nu vet vi altså inget mer och det är tyvärr inget kommunen kan styra över utan det är bara att invänta Trafikverket.
/Styrelsen
Patabygdens Samhällsförening
© Wikinggruppen 2025 - Webbplatsen baserad på FSY4